شبكه ایران نوشت؛ خبر ممنوع الخروج شدن رئیس بنیاد باران پس از آن در سایت‌های اصلاح طلب منتشر شد كه برخی منابع خبری از سفر قریب الوقوع آقای خاتمی به كشور ژاپن خبر دادند.
پس از افشای این موضوع، سایت جمعی از اصلاح طلبان مجلس نوشت كه از سفر آقای خاتمی جلوگیری به عمل آمده است.
این سایت علت سفر سیدمحمد خاتمی به ژاپن را شركت در اجلاس سالانه شورای تعامل در زمینه خلع سلاح هسته‌ای دانست.
اما رئیس بنیاد باران در حالی قصد داشت كه به عنوان نماینده "غیررسمی " جمهوری اسلامی ایران و دور از چشم سیاسیون و رسانه ها از ایران خارج و راهی ژاپن شود كه گفته شده هیچ دیدار رسمی با مقامات ژاپنی برای خاتمی در نظر گرفته نشده بود.
پیش از سفر وی نیز هیچ گونه خبری درباره دعوت رسمی از وی برای حضور در اجلاس مورد اشاره منتشر نشده بود.
با این حال ناظران سیاسی معتقدند كه اتخاذ چنین مواضعی از سوی سران افراطیون اصلاح طلب در راستای تلاش برای زنده نشان دادن رهبری این جریان است؛ چرا كه نقش آفرینی سران اصلاحات در هدایت آشوب های پس از انتخابات و همسویی آنان با بیگانگان، منجر به اعتراضات گسترده مردم در راهپیمایی های ده ها میلیونی روز 9 دی ماه و 22 بهمن و انزوای سران اصلاحات شده است.
موضوع دیگری كه درباره خروج آقای خاتمی از كشور مطرح است، اینكه ایستادگی رئیس بنیاد باران و دیگر سران اصلاحات در برابر "رای مردم " و "قانون " كه منجر به حذف آنان از آینده سیاسی كشور شده است، به عنوان دلایلی برای خروج او عنوان شده است.
علاوه بر این آنچنان كه فعالان سیاسی می گویند، حذف سران اصلاحات از آینده سیاسی كشور، پایان كار نیست و دستگاه قضا باید به خساراتی كه آنان به مردم و نظام زده اند، رسیدگی كند.
گفتنی است كه سال گذشته هم روزنامه عربی "الجزیره " مدعی شد كه "اعترافات اخیر محمد علی ابطحی از چهره‌های شاخص جریان اصلاحات و از دستگیر شدگان حوادث اخیر تهران، سید محمد خاتمی را به فكر پناهنده شدن به یك كشور اروپایی انداخته است. "
هرچند خبر این روزنامه پس از مدتی تكذیب شد اما الجزیره در ادامه عنوان كرده بود كه خاتمی قصد دارد با هدف تشكیل جبهه‌ای متشكل از جریان‌های سیاسی مخالف دولت و حكومت ایران راهی یكی از كشورهای اروپایی شود.