پرچم نوشت؛ این فیلم با هزینه‌ای معادل 150 میلیون دلار (حدود 150 میلیارد تومان) تولید شده و به این ترتیب از پروژه‌های سنگین(big production) در هالیوود محسوب می‌شود. با توجه به این كه ستاره چندان گران‌قیمتی در این فیلم حضور ندارد به احتمال زیاد بخش اعظم بودجه فیلم صرف طراحی جلوه‌های ویژه فیلم شده است. این فیلم از پروژه‌های ویژه سال‌های اخیر در هالیوود است و گلشیفته فراهانی پس از حضور در فیلم "مجموعه دروغ‌ها " قرار بود برای این فیلم تست گریم بشود ولی نتوانست به موقع به ایالات متحده سفر كند.
تاریخ سراسر اسطوره ایران باعث شده تا هالیوود تمایل خاصی به تولید فیلم‌های تاریخی با ارجاع به اسطوره‌های تاریخ ایران پیدا كند. فیلم "اسكندر " به كارگردانی الیور استون هم از دیگر فیلم‌های پرهزینه هالیوود بود كه بخشی از اتفاقات آن در كشور ایران روی می‌داد. فیلمسازان هالیوود علاقه دارند كه این فیلم‌ها را در خود ایران فیلمبرداری كنند كه امكان آن میسر نیست. تمام صحنه‌های خارجی فیلم "شاهزاده ایرانی " مانند بیشتر فیلم‌های هالیوودی كه داستان آن در خاورمیانه می‌گذرد، در مراكش فیلمبرداری شده است و در آن بیش از 800 سیاهی لشكر از مردم محلی ایفای نقش كرده‌اند. داستان "شاهزاده ایرانی " در فضای قرون وسطایی روایت می‌شود، اما ماجراهای آن افسانه‌ای است و به واقعیات تاریخی ارتباطی ندارد. یك شهسوار دلیر و نیكدل در دفاع از سرزمین خود (ایران) با نیروهای شرور و بدسرشت می‌جنگد و برای ملت خود عزت و افتخار می‌آورد. این فیلم درامی عاشقانه و حماسی است با این كه معلوم نیست ارجاعات تاریخی این فیلم مربوط به كدام دوره می‌شود اما اثراتی از داستان‌های "هزار و یك شب " و شاهنامه فردوسی در آن آشكار است.
قهرمان فیلم "دستان " نام دارد كه نقش او را جیك جیلن‌هال ایفا كرده كه فیلم‌های نظیر "كوهستان بروكبك " و "زودیاك " را در كارنامه كاری خود دارد. دستان یكی القاب رستم است.
دشمنان قصد دارند با روان كردن توفان شن سرزمین متمدن و آباد دستان را نابود كنند، مردم را به اسارت بگیرند و نیروهای خبیث و شیطانی را بر آنها مسلط سازند.
رسالت اصلی قهرمان داستان این است كه شمشیری باستانی را كه رمز پایداری و افتخار قوم اوست از دست دشمنان دور كند، زیرا هر كس به این شمشیر اسطوره‌ای دست یابد، می‌تواند زمان را برگرداند و سرنوشت قوم را تغییر دهد.دستان در رشته‌ای از ماجراهای خطرناك و عجیب كه گاه یادآور هفت‌خوان رستم است، به جنگ دشمنان شرور می‌رود. او با شاهزاده خانم‌ سرزمین همسایه ارتباط عاطفی برقرار می‌كند كه نام او تامیناست؛ یادآور "تهمینه " دختر شاه سمنگان. بن كینگزلی بازیگر نامی انگلیسی نیز نقش "نظام " را به عهده دارد، كه نامی عام برای وزرای مدبر و بانفوذ است.
كینگزلی قبلا هم در فیلم "خانه ای از شن و مه " نقش یك شخصیت ایرانی را بازی كرده بود. فیلم "شاهزاده ایرانی؛ شن‌های زمان " بر پایه‌ بازی كامپیوتری پرهیجانی تهیه شده كه از سال 1989 چند سری از آن به بازار آمد و محبوبیت زیادی پیدا كرد.فیلم را جری بروكهایمر، تهیه كرده كه از تهیه‌كنندگان معتبر هالیوود است و پیش از این تریلوژی پرفروش "دزدان دریایی كارائیب " را تولید كرده بود.
مایك نیول كارگردان بریتانیایی الاصل و با سابقه هالیوود، فیلم‌هایی همچون "هری پاتر و جام آتش "، "دانی براسكو " و "چهار عروسی و یك عزا " را در كارنامه كاری خود دارد.