شبكه ایران نوشت؛ اهمیت صنعت انرژی در جهان سبب شده تا كشورهای آسیای میانه و روسیه برنامه‌های خود را برای افزایش صادرات نفت و گاز توسعه بخشند. در این میان بازار صادراتی ایران و البته راه میان‌بری كه این روند را به خلیج‌فارس تسهیل می‌كند سبب شده تا كشورهای متكی به انرژی در این منطقه همچنان به توسعه فعالیت‌های خود با ایران بپردازند.
با وجود تمایل این كشورها برای راه یافتن به بازار نفت ایران ، رسانه‌ها و سایت‌های اصلاح‌طلب در چند روز گذشته در اخبار مختلف سعی در كم‌رنگ نشان دادن این روابط اقتصادی داشته و حتی برخی از قطع ارتباط شركت‌های بزرگ نفتی جهان با كشور خبر دادند. اما رسانه‌ای همسو با آنها در روز دیگر معترف شد كه این مناسبات اقتصادی همچنان ادامه دارد.
خبر توقف عرضه نفت به ایران از سوی شركت "لوك‌اویل " روسیه، از جمله خبری است كه در چند روز گذشته در بسیاری از سایت‌ها و رسانه‌های مخالف دولت به آن پرداخته شد. ترس از مجازات آمریكا دلیل توقف مبادلات نفتی ایران و "لوك‌اویل " روسیه اعلام شده است.
این رسانه‌ها، از یك سو خبر از خداحافظی شركت روسی "لوك اویل " داد‌اند و از سوی دیگر رسانه‌ای اصلاح‌طلب، امروز با تكذیب خبرهای خود از ادامه ارتباط این شركت‌ها با ایران خبر داده و نوشت: "گرچه این ارتباط به طور كامل قطع نشده اما به حداقل رسیده است. "
این نوع انتشار خبر، چیزی جز این نیست كه آنها برای اینكه به دروغگویی متهم نشوند، قطع ارتباط اقتصادی با شركت‌های نفتی جهان را به كم رنگ شدن این مناسبات تشریح كرده تا بتوانند اشتباه خود را تطهیر كنند.
هرچند سیاست‌های تحریمی آمریكا علیه ایران درطی ماه‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته اما آنچه كه در عمل مشاهده می‌شود، دست ردی است كه متحدان آمریكا برای همراهی این كشور در تحریم ایران در پیش گرفته‌اند.
به عنوان مثال شركت نفتی توتال اعلام كرد با وجود فشارهای آمریكا فعالیت‌های خود در ایران را متوقف نكرده است و در حال حاضر موافقت‌نامه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی برای میدان درود بین دو طرف وجود دارد.
انعكاس خبر ادامه همكاری شركت "توتال " با ایران نیز از سوی مخالفان دولت وارونه منتشر شد به طوری كه یكی از سایت‌های اصلاح‌طلب نوشت: "شركت توتال فرانسه در جدیدترین گزارش خود نسبت به اعمال تحریم‌های جدید از سوی ایالات متحده علیه ایران هشدار داده است! "
در خبر دیگری هم برخی نشریات كاهش خرید نفت از ایران توسط یك شركت هندی را مورد توجه قرار دادند اما به دنبال آن خبرگزاری رویترز اعلام كرد، شركت پالایشگاهی "مانگالور " هند از تمدید قرارداد خود برای خرید نفت خام ایران در سال 2011-2010 خبر داده است. شركت مانگالور شركتی دولتی است و بزرگترین شركت هنی واردكنند نفت خام از ایران است.
در حالی برخی رسانه‌های داخلی از تحریم‌های آمریكا استقبال كرده‌اند كه طی ماه‌های اخیر حتی رسانه‌های آمریكایی نیز به بی‌اثر بودن تحریم‌های این كشور نسبت به ایران اعتراف كردند زیرا آن‌ها نیز تاكید دارند، توبیخ و جریمه شركت‌هاى خارجى همكار با ایران فقط زیان‌هاى شركت‌های بزرگ نفتی آمریكا را بیشتر كرده است.
با توجه به آمارهای رسمی، تولید چهار میلیون و 500 هزار بشكه نفت تا پایان سال، خودكفایى در تولید بنزین تا یك سال و نیم آینده و افزایش 20 میلیون مترمكعبى گاز، نتیجه این تحریم‌ها بر صنعت نفت و گاز ایران بوده است.
وزیر نفت هم تاكید كرده كه با وجود تشدید تحریم‌ها، در یك ماه اخیر، حجم مراجعه‌كنندگان برای سرمایه‌گذاری در نفت و گاز ایران‌، بیشتر شده و در این مدت مذاكرات زیادی هم صورت گرفته است.